Skip to content

533 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block40.01
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,711
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
55%
Improvement Value:$116,200
45%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+4.0%
2024$6,442+2.3%
2023$6,295+2.0%
2022$6,171+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,711DeedBook 23609, Page 406Recorded9/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958