Skip to content

30 Dixon PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block40.01
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,476
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
43%
Improvement Value:$208,200
57%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+44.4%
2024$6,559+2.3%
2023$6,410+2.0%
2022$6,283+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 23155, Page 400Recorded7/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957