Skip to content

5 Walnut TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block40.02
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,539
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
47%
Improvement Value:$189,700
53%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+4.0%
2024$8,930+2.3%
2023$8,726+2.0%
2022$8,554+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4625, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1968