Skip to content

25 Walnut TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1967

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block40.02
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
49%
Improvement Value:$173,900
51%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+4.0%
2024$8,560+2.3%
2023$8,365+2.0%
2022$8,200+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6461, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1967