Skip to content

68 Christine DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block40.03
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,130
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
43%
Improvement Value:$232,600
57%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584+4.0%
2024$10,180+2.3%
2023$9,947+2.0%
2022$9,751+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5088, Page 203

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4760, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1962