Skip to content

346 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1922

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block40.03
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F OB
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
56%
Improvement Value:$124,200
44%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+4.0%
2024$7,108+2.3%
2023$6,946+2.0%
2022$6,809+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5079, Page 253

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4331, Page 110

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1922