Skip to content

4 Gifford CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1918

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block40.03
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,239
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
61%
Improvement Value:$114,100
39%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+4.0%
2024$7,228+2.3%
2023$7,063+2.0%
2022$6,924+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook 23259, Page 1019Recorded12/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1918