Skip to content

10 Gifford CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1970

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block40.03
Lot20.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,234
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
48%
Improvement Value:$174,000
52%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+4.0%
2024$8,351+2.3%
2023$8,160+2.0%
2022$7,999+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,234DeedBook 22928, Page 1474Recorded6/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970