Skip to content

14 Newman PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Feb 12, 1987

Property Information

Block40.03
Lot23.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
35%
Improvement Value:$354,000
65%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,036+4.0%
2024$13,500+2.3%
2023$13,192+2.0%
2022$12,932+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987