Skip to content

5 Newman PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2000

Property Information

Block40.03
Lot23.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
23%
Improvement Value:$596,900
77%
Total Assessment$776,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,153+4.0%
2024$19,384+2.3%
2023$18,941+2.0%
2022$18,568+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5257, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1988