Skip to content

2 Courter LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1947

Last Sale Price
$749,900
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block40.03
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,345
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
51%
Improvement Value:$163,500
49%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,620+4.0%
2024$8,291+2.3%
2023$8,101+2.0%
2022$7,942+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$749,900

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 22766, Page 934Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 22505, Page 963Recorded3/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947