Skip to content

6 Courter LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block40.03
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,520
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
35%
Improvement Value:$310,000
65%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+4.0%
2024$11,809+2.3%
2023$11,539+2.0%
2022$11,312+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 4693, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1974