Skip to content

7 Christine DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block40.04
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,390
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
58%
Improvement Value:$122,600
42%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+4.0%
2024$7,298+2.3%
2023$7,131+2.0%
2022$6,991+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$551,000
DeedBook 6294, Page 7

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6126, Page 156

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 4885, Page 42

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961