Skip to content

13 Christine DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block40.04
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,634
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,100
54%
Improvement Value:$142,600
46%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+4.0%
2024$7,802+2.3%
2023$7,624+2.0%
2022$7,474+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,634DeedBook 24229, Page 779Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 21010, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1963