Skip to content

2 Walnut TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block40.07
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,542
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
52%
Improvement Value:$157,400
48%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+4.0%
2024$8,149+2.3%
2023$7,963+2.0%
2022$7,806+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 22000, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1968