Skip to content

10 Walnut TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Jan 2, 2020

Property Information

Block40.07
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,986
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
53%
Improvement Value:$151,600
47%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+4.0%
2024$8,049+2.3%
2023$7,865+2.0%
2022$7,710+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000
Sq Ft1,986DeedBook 23689, Page 907Recorded1/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968