Skip to content

30 Baybury CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block40.08
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,100
39%
Improvement Value:$302,400
61%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,827+4.0%
2024$12,338+2.3%
2023$12,056+2.0%
2022$11,819+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$777,000

From:

To:

Sq Ft2,946DeedBook 23528, Page 614Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 3909, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1993