Skip to content

324 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 16, 1998

Property Information

Block40.08
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 SF OB
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
65%
Improvement Value:$93,900
35%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+4.0%
2024$6,644+2.3%
2023$6,492+2.0%
2022$6,365+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5121, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900