Skip to content

6 Ivy CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$1,135,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block40.08
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,164
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
35%
Improvement Value:$342,100
65%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,748+4.0%
2024$13,224+2.3%
2023$12,921+2.0%
2022$12,667+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,135,000
Sq Ft3,164DeedBook 24511, Page 1412Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$727,500
DeedBook 22339, Page 371

Property Sale

Sale
$360,175
DeedBook 4261, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995