Skip to content

11 Baybury CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1993

Last Sale Price
$1,300,001
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block40.09
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
33%
Improvement Value:$377,400
67%
Total Assessment$563,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,615+4.0%
2024$14,057+2.3%
2023$13,736+2.0%
2022$13,465+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,001
Sq Ft3,672DeedBook 24729, Page 657Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft3,672DeedBook 23076, Page 504Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 21045, Page 421

Property Sale

Sale
$407,144
DeedBook 3881, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1993