Skip to content

3 Ivy CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block40.10
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionDECK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,676
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
40%
Improvement Value:$278,200
60%
Total Assessment$460,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,956+4.0%
2024$11,499+2.3%
2023$11,237+2.0%
2022$11,016+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000
Sq Ft2,676DeedBook 24945, Page 605Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 22106, Page 578

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5305, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1993