Skip to content

23 Ivy CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1993

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block40.10
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
34%
Improvement Value:$365,300
66%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,316+4.0%
2024$13,770+2.3%
2023$13,455+2.0%
2022$13,190+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4692, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1993