Skip to content

25 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 5, 2001

Property Information

Block40.10
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
37%
Improvement Value:$312,100
63%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,903+4.0%
2024$12,410+2.3%
2023$12,127+2.0%
2022$11,888+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5419, Page 69

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4078, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1994