Skip to content

5 Dogwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$553,500
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block40.10
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
32%
Improvement Value:$400,300
68%
Total Assessment$586,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,209+4.0%
2024$14,628+2.3%
2023$14,294+2.0%
2022$14,013+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$553,500
DeedBook 4800, Page 65

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4218, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1995