Skip to content

33 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$758,000
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block40.10
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,279
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
33%
Improvement Value:$364,900
67%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,202+6.0%
2024$13,396+2.3%
2023$13,090+2.0%
2022$12,832+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$758,000

From:

To:

Sq Ft3,279DeedBook 23001, Page 868Recorded10/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$414,825
DeedBook 4109, Page 215