Skip to content

35 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$676,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block40.10
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,749
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
40%
Improvement Value:$272,400
60%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,875+4.0%
2024$11,422+2.3%
2023$11,161+2.0%
2022$10,941+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$676,000
Sq Ft2,749DeedBook 23700, Page 803Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$331,175
DeedBook 4133, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1995