Skip to content

24 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block40.11
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,261
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
33%
Improvement Value:$373,500
67%
Total Assessment$561,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,560+4.0%
2024$14,004+2.3%
2023$13,684+2.0%
2022$13,415+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,261DeedBook 23170, Page 1348Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$403,275
DeedBook 3961, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1994