Skip to content

34 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2026

Property Information

Block40.11
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,656
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,900
29%
Improvement Value:$466,900
71%
Total Assessment$658,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,089+4.0%
2024$16,437+2.3%
2023$16,062+2.0%
2022$15,745+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$456,025
DeedBook 4140, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1995