Skip to content

18 Beechwood LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$405,175
Last Sale Date
Mar 28, 1994

Property Information

Block40.11
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,341
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
33%
Improvement Value:$380,900
67%
Total Assessment$568,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,752+4.0%
2024$14,189+2.3%
2023$13,865+2.0%
2022$13,592+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,175
DeedBook 3952, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1994