Skip to content

8 Lyons PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block40
Lot13.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-BF-S
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,691
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
39%
Improvement Value:$268,900
61%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,364+4.0%
2024$10,931+2.3%
2023$10,681+2.0%
2022$10,471+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,691DeedBook 24726, Page 857Recorded3/19/2024

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 5777, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1969