Skip to content

87 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1997

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block40
Lot15.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,219
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
34%
Improvement Value:$353,800
66%
Total Assessment$533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+4.0%
2024$13,301+2.3%
2023$12,997+2.0%
2022$12,741+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 21837, Page 126

Property Sale

Sale
$395,614
DeedBook 4534, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1997