Skip to content

19 Jane StEast Hanover, NJ 07936

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block40
Lot16.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
29%
Improvement Value:$462,700
71%
Total Assessment$653,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,941+4.0%
2024$16,295+2.3%
2023$15,923+2.0%
2022$15,609+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook NaN, Page NaN