Skip to content

49 Peniston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 25, 2016

Property Information

Block40
Lot16.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,369
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
32%
Improvement Value:$372,200
68%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,267+4.0%
2024$13,723+2.3%
2023$13,409+2.0%
2022$13,145+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,369DeedBook 22899, Page 1329Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4295, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1995