Skip to content

18 Schroeder TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block41.01
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,382
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
63%
Improvement Value:$91,100
37%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+4.0%
2024$6,170+2.3%
2023$6,029+2.0%
2022$5,910+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5241, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1959