Skip to content

176 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block41.02
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,154
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
51%
Improvement Value:$162,500
49%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+29.4%
2024$6,647+6.4%
2023$6,245+2.1%
2022$6,117+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,154DeedBook 24330, Page 652Recorded1/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960