Skip to content

33 Park TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block41.05
Lot29.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 0 BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,074
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
51%
Improvement Value:$153,900
49%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+4.0%
2024$7,834+2.3%
2023$7,655+2.0%
2022$7,505+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 5838, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$62,311
DeedBook 5379, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965