Skip to content

19 Park TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1971

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 23, 2009

Property Information

Block41.05
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,070
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
53%
Improvement Value:$142,300
47%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+4.0%
2024$7,488+2.3%
2023$7,316+2.0%
2022$7,172+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 21376, Page 361

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 2526, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1971