Skip to content

30 Park TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1930

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 30, 2009

Property Information

Block41
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G1
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,252
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
68%
Improvement Value:$75,700
32%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+4.0%
2024$5,981+2.3%
2023$5,844+2.0%
2022$5,729+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 21464, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1930