Skip to content

21 Cambridge RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block42.01
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,288
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
54%
Improvement Value:$165,300
46%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+4.0%
2024$8,965+2.3%
2023$8,760+2.0%
2022$8,587+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900
Sq Ft2,288DeedBook 24374, Page 952Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 20565, Page 36

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969