Skip to content

9 Cambridge RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block42.01
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,918
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
54%
Improvement Value:$163,400
46%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+4.0%
2024$8,905+2.3%
2023$8,701+2.0%
2022$8,530+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 22953, Page 881Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1969