Skip to content

17 Wilson Avenue WEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block42.02
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,346
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,300
50%
Improvement Value:$175,500
50%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+4.1%
2024$8,478+2.4%
2023$8,278+2.1%
2022$8,110+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969