Skip to content

19 Wilson Avenue WEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block42.02
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,978
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
47%
Improvement Value:$202,800
53%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+4.0%
2024$9,546+2.3%
2023$9,328+2.0%
2022$9,144+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969