Skip to content

31 Wilson Avenue WEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block42.02
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,404
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,800
49%
Improvement Value:$203,900
51%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+4.0%
2024$9,997+2.3%
2023$9,769+2.0%
2022$9,577+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 22362, Page 589Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$642,000
DeedBook 21184, Page 1974

Property Built

Built

Year Built: 1969