Skip to content

2 Revere CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block42.02
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,428
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
48%
Improvement Value:$187,200
52%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+4.0%
2024$9,049+2.3%
2023$8,843+2.0%
2022$8,669+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft2,428DeedBook 24493, Page 100Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook 4132, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1968