Skip to content

337 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$584,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block42.02
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,304
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
45%
Improvement Value:$198,700
55%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,450+4.0%
2024$9,089+2.3%
2023$8,882+2.0%
2022$8,707+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$584,000
Sq Ft2,304DeedBook 24007, Page 635Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968