Skip to content

20 Cambridge RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block42.03
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,126
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
56%
Improvement Value:$151,700
44%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+4.0%
2024$8,553+2.3%
2023$8,357+2.0%
2022$8,193+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$517,500

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 22629, Page 420Recorded12/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968