Skip to content

17 Oxford DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$580,499
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block42.04
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,112
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
54%
Improvement Value:$165,500
46%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,255+4.0%
2024$8,902+2.3%
2023$8,699+2.0%
2022$8,528+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,499

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 23906, Page 1930Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$111,500

Property Built

Built

Year Built: 1973