Skip to content

1 Kennedy TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block42
Lot36.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionPORCH
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,250
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
56%
Improvement Value:$146,900
44%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+4.0%
2024$8,343+2.3%
2023$8,153+2.0%
2022$7,992+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 23430, Page 1211Recorded10/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977