Skip to content

16 Ventura DrEast Hanover, NJ 07936

Last Sale Price
$891,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block42
Lot37.128

Assessment

Land Value:$65,200
20%
Improvement Value:$260,000
80%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,248+99.7%
2024$1,627
Property History

Property Sale

Sale
$891,000
DeedBook 24848, Page 1829Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$1,611,768
DeedBook 24696, Page 653Recorded12/26/2023

Property Sale

Sale
$33,000,000
DeedBook 24510, Page 548