Skip to content

36 Ventura DrEast Hanover, NJ 07936

Owner
---
Last Sale Price
$993,505
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block42
Lot37.135

Zoning---
Sq Footage2,853
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
45%
Improvement Value:$60,000
55%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,825+131.5%
2024$1,220
Property History

Property Sale

Sale
$993,505
Sq Ft2,853DeedBook 24975, Page 1076Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$33,000,000
DeedBook 24510, Page 548